רישוי תוכנה

רישוי התוכנה בחברות וארגונים מהווה חלק נכבד מהוצאות המחשוב של הארגון. עלויות אלו יכולות להגיע עד כ‑20% מהוצאות ה‑IT.  כל ארגון נדרש לוודא כי נושא הרישוי בארגונו, מסודר ולא מהווה עברה על החוק.

אז נשאלת השאלה איך אפשר להוזיל את המחירים? סופטאנס פועלת בשוק התוכנה כמשווק המייצג מאות יצרנים שונים מחד, ומאידך משרת מאות לקוחות. מצב זה מעניק לסופטאנס הנחת כמות סיטונאית בעת הרכישה מהיצרנים השונים. אתם, לקוחות סופטאנס, נהנים מהנחה זו ובנוסף, תהנו מתנאי אשראי נוחים לעומת תשלום במזומן ברכישה ישירה מהיצרן.

ההערכה היא כי לאחר סקירה ותכנון נכון של רישוי התוכנות ורכישתו דרכנו, אחוז החיסכון המושג לכל ארגון הינו בין 5%- ל‑25% ולעיתים אף יותר. תכנון זה הינו תהליך מורכב המצריך ידע נרחב עקב ריבוי יצרנים ומורכבות הרישוי של כל יצרן.

רכישת רישוי תוכנה נבדלת מרכישת מוצרים אחרים:

  • רישוי תוכנה מקנה לרוכש הרישיון את הזכות להשתמש בתוכנה אך ללא זכות קניין עליה.
  • לכל יצרן/תוכנה קיים “הסכם רישוי ללקוח קצה” (EULA) שבו מפורטים זכויות השימוש באותה תוכנה. לדוגמא: איפה מותר להשתמש? למי מותר להשתמש? לכמה מותר להשתמש? כיצד מותר להשתמש? וכו’.

לרישוי תוכנה מספר מודלים, לדוגמא:

  1. רישויPer­pet­u­al — רכישה חד פעמית של הרישיון המאפשרת שימוש בתוכנה ללא הגבלת זמן. מודל זה  מצריך לעיתים רכישת תחזוקה בנוסף, לשם קבלת עדכוני תוכנה שוטפים או רכישת השדרוגים לגרסאות מתקדמות.
  2. רישוי­Sub­scrip­tion — רכישת מנוי שנתי (לעיתים חודשי) המאפשר שימוש ברישיון לאורך התקופה הרצויה. רכישה בדרך זו מבטיחה קבלת  כל עדכוני הגרסה שיוצאים במהלך המנוי ולרוב גם תמיכה שוטפת.
  3. רישוי OEM – רכישת התוכנה לשם הטמעתה במוצרי חומרה או תוכנה שלכם, ואישור למכירתה כחלק מהמוצר המוגמר. סופטאנס מומחית בניהול משא ומתן עם היצרנים לשם התאמת רישיון זה ללקוח.

כמו כן, לאחרונה קיימת מגמת מעבר בעולם רישוי התוכנה, ממודל רישוי קבוע (Per­pet­u­al) למודל רישוי כמנוי לפרק זמן קצוב (Sub­scrip­tion). מצב זה אף מעלה מספר סוגיות, לדוגמא הקצאת זמן ומשאבים רבים לניהול חידוש הרישיונות. המינויים של היצרנים הרבים מצריכים מעקב הדוק לאורך כל השנה. לכל ארגון יש מספר רב של רישיונות מיצרנים שונים שנרכשו במהלך השנה. רישיונות אלו (Sub­scrip­tion) דורשים חידוש בתאריכים המקבילים להם בשנה העוקבת וזאת לצד רישיונות ה‑Perpetual הדורשים שדרוג מעת לעת. שינוי זה גם מצריך התאמה מחדש של כמות הרישיונות הנרכשים.

רישוי התוכנות הופך בשנים האחרונות אף למורכב יותר. ההתקדמות לדור ה“ענן”, נגישות ממקומות שונים במקביל, וירטואליזציה וניידות, הם חלק מהמגמות שהופכות את תהליך הרישוי למסובך.

כדי להתמודד עם סוגיית הרישוי ולחסוך בזמן וכסף, על הארגון להיות מודע למורכבות הרישוי ולהשלכותיה, ובעיקר להיות ער לתוצאות האפשריות, למשל: פגיעה ברצף העבודה ועלויות מיותרות בעקבות אי חידוש הרישיון בזמן, רישוי חסר בשל הקצאה לא נכונה בהרשאות לרישיון, חוסר התאמה בין סוג הרישיון הנרכש לצורך בחברה וכו’.

בנקודה זו “סופטאנס” בע“מ נכנסת לתמונה. המשימה שלנו מורכבת משלושה חלקים עיקריים: התאמת הרישיון, רכישת הרישיון וניהול הרישיון. התאמת הרישיון מתחילה בהבנת צרכי ה‑IT של הארגון ובחירת הרישיון המתאים. לאחר שנבחר את הרישיון המתאים, סופטאנס תרכוש אותו עבורכם ותספק אותו בזמן הקצר ביותר. כשהרישיון אצלכם, אנחנו נדאג לנהל עבורכם את כל מערך הרישוי, בין היתר: חידוש הרישיון לפני שפג תוקפו, עדכון על גרסאות חדשות ומבצעים לעדכונים, רכישת רישיונות נוספים תוך כדי יצירת קונסולידציה (איחוד רישיונות) נכונה עבור אותו ארגון, ובגדול כל הכרוך בנושא זה.

רכישה תוכנה דרכנו בסופטאנס, מבטיחה את הרישיון הנכון במחיר הנכון.